ZWIEDZAMY KIELECKIE JASKINIE

W dniu 15 grudnia 2011 r. Zielone Patrole nr 3 i 4 postanowiły pogłębić swoją wiedzę na temat form ochrony przyrody. W związku z tym ponownie udały się do rezerwatu „Kadzielnia”. Tym razem jednak „ciekawskie patrolowe oko” postanowiło zajrzeć w głąb i dokładnie przebadać udostępnione do zwiedzania jaskinie.

Na terenie rezerwatu Kadzielnia i w jego otoczeniu znajduje się 25 jaskiń. Sześć lat temu Geopark Kielce rozpoczął prace nad połączeniem i udostępnieniem dla turystów trzech – znajdujących się na wschodniej ścianie wyrobiska: Prochowni, Szczeliny i Odkrywców. Projekt opracowali specjaliści z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

No to zaczynamy zwiedzanie! Zanim jednak wejdziemy głębiej należy pamiętać o przepisach BHP. Trasa, która wiedzie przez Jaskinię Odkrywców i Prochownię, ma 70 metrów (wkrótce Geopark chce udrożnić przejście do Jaskini Szczelina). Wewnątrz można podziwiać kras kopalny sprzed 200 mln lat, skały wapienne sprzed 380 mln lat, liczne nacieki, w tym najstarsze sprzed 1,2 mln lat i zatopione w skale kości nietoperzy. Widoki niesamowite, a korytarze baaaardzo wąskie. Ale patrolowicze, jak zawsze dali sobie świetnie radę.