Wycieczka – nagroda

24 marca 2015 r. w nagrodę za zaangażowanie w działania w I etapie Konkursu Zielony Patrol organizatorzy konkursu zaprosili wyróżniające się osoby na wycieczkę do Jaskini Raj.

Jaskinia Raj jest typową jaskinią krasową rozwiniętą w wapieniach. Choć niewielka, wyróżnia się wśród polskich jaskiń bogatą i dobrze zachowaną szatą naciekową. Należy do nielicznych w kraju jaskiń oświetlonych elektrycznie (oświetlenie światłowodowe) i udostępnionych do zwiedzania pod opieką przewodnika. Korytarze jaskini wytworzone zostały w wapieniach środkowego dewonu, które ok. 360 milionów lat temu powstały na dnie płytkiego morza. Rozwój jaskini zachodził w kilku etapach, głównie pod koniec trzeciorzędu i w czwartorzędzie.

Uczniowie zwiedzanie rozpoczęli od obszernej Komory Wstępnej łączącej trzy ciągi korytarzy jaskini, a następnie udali się do największej sali w jaskini, czyli Komory Złomisk. Zobaczyli tam ogromne głazy, które oderwały się od stropu, a później zostały pokryte naciekami. Ich uwagę przyciągnęła kolumna naciekowa o nazwie Harfa, prześwitująca po podświetleniu. Podobno, gdy się w nią lekko uderzało wydawała delikatne dźwięki. Niestety w skutek działań pobliskiej kopali pękła u nasady i w obawie przed całkowitym zniszczeniem zaprzestano takich…eksperymentów. Następnie sztucznym tunelem przeszli do Sali Kolumnowej, w której znajdują się pełne uroku kolumny naciekowe i stalaktyty, w ścianach liczne skamieniałości koralowców, zaś dno pokrywają jeziorka, misy martwicowe i pola ryżowe. Wielką rzadkością są pizoidy, czyli niezwykłe, rzadko spotykane luźne nacieki w kształcie kulek, zwane perłami jaskiniowymi. Przerzucony nad niewielkim jeziorkiem mostek poprowadził ich następnie do Sali Stalaktytowej, gdzie mieli możliwość obserwowania setki stalaktytów w rożnych stadiach rozwoju (ich liczba sięga ponad 200 szt./m2). Wykopem przeszli do kolejnego fragmentu jaskini, czyli Sali Wysokiej ze stropem – 8 m ponad poziomem chodnika, a następnie ponownie trafili do Komory Wstępnej.

W „Pierwszym centrum neanedrtalczyka” wychowankowie dowiedzieli się, że Jaskinia Raj to wyjątkowe miejsce, w którym znaleziono szczątki prehistorycznych zwierząt: mamuta, nosorożca, niedźwiedzia jaskiniowego oraz że czasowo przebywali tu też ludzie pierwotni, którzy dostosowali tę jaskinię do swoich potrzeb. Budowali drewniane bramy zabezpieczające przed zwierzętami, palili ogniska. Mogli także zobaczyć jak żyli neandertalczycy. Na telewizorach w poszczególnych salach wychowankowie mogli zobaczyć krótkie filmy przedstawiające na przykład sceny z polowań. Ukazany został tam również hologram 3D i leżące w gablocie kopie czaszki tamtych ludzi. Ponadto mieli okazję przyjrzeć się modelowi mamuta w skali 1:1. Był to naprawdę niezwykły widok.