WYCIECZKA DO OBLĘGORKA

14 kwietnia 2015 r. uczniowie udali się pod czujnym okiem p. E. Lisowskiej – Słoń i p. M. Piecaby na wycieczkę do Oblęgorka. Zwiedzili muzeum H. Sienkiewicza, czyli majątek ziemski Oblęgorek, który Henryk Sienkiewicz otrzymał w 1900 roku z okazji 25-lecia pracy pisarskiej. Ten pięknie położony eklektyczny pałacyk, zaprojektowany specjalnie dla pisarza przez architekta Hugona Kuderę stał się siedzibą muzeum w 1958 r., dzięki darowiźnie dzieci pisarza – Jadwidze Korniłowicz i Henrykowi Józefowi Sienkiewiczowi. Ekspozycja to wierne odtworzenie wnętrz pałacyku z czasów, kiedy mieszkał w nim pisarz (1902-1914).

Uczniowie zobaczyli gabinet, w którym znajdują się oryginalne meble należące do pisarza, czyli solidne dębowe biurko, przy którym powstawała powieść „W pustyni i w puszczy” oraz mahoniowe biureczko należące do pierwszej żony Sienkiewicza. Potem zwiedzili salon z wieloma oknami i drzwiami, galerią obrazów oraz jadalnię, palarnię i sypialnię pisarza. W sypialni uwagę wychowanków przyciągnęło przede wszystkim drewniane, rzeźbione łóżko Sienkiewicza, a zwłaszcza jego…rozmiar.  Gorąco komentowali i dziwili się, jak mógł się w nim zmieścić dorosły człowiek 🙂

Wyposażenie stanowią oryginalne meble, obrazy, rzeźby, tkaniny i część księgozbioru Sienkiewicza. Na piętrze zorganizowana jest wystawa biograficzno-literacka poświęcona patronowi muzeum. Do najcenniejszych zbiorów należą rękopisy, listy, pamiątki jubileuszowe, albumy i adresy kunsztownie zdobione przesyłane w dowód uznania i czci. Walorem naszej ekspozycji jest jej autentyzm i przedmioty bezpośrednio związane z Sienkiewiczem.

Zwiedzając muzeum nie można pominąć parku otaczającego pałacyk. Rosną w nim stare dęby i lipy, wśród których znajdują się pomniki przyrody.