Wycieczka do Muzeum Orła Białego w Skarżysku

22 października 2015 r. wychowankowie MOW Kielce, jak co roku udali się na zwiedzanie Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej.

Kolejna grupa wychowanków miała możliwość zobaczyć eksponaty zgromadzone na prawie 2 ha ekspozycji plenerowej, na której wystawiony jest głównie sprzęt wojskowy. Jest to jedna z największych kolekcji militarnych w Polsce, zawierająca wiele unikatowych eksponatów. Dla wszystkich zainteresowanych militariami warto wspomnieć, że w muzeum znajdują się takie perełki, jak ciągnik artyleryjski D-350 „Mazur”, niemieckie działo szturmowe StuG-IV, podwozie czołgu średniego PzKpfw V Panther, czołgi T-34, pojazdy opancerzone BTR oraz samolot szkolno-treningowy TS-8 BIES.

Na wychowankach największe wrażenie zrobił wspomniany już wielki kuter torpedowy polskiej produkcji, który dumnie góruje nad pozostałymi eksponatami. Jest on jedynym ocalałym kutrem z serii 664 wybudowanym w Stoczni Północnej w Gdańsku, w latach 70-tych. Jego konstruktorem był Dionizy Wiśniewski, pochodzący ze Skarżyska-Kamiennej. Po 13 latach służby w 3 Flotylli Okrętów w Gdyni ( w 1988 r.) podjęto decyzję o rozpoczęciu operacji przetransportowania go do Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej. Kuter ten  przeholowano Wisłą do Sandomierza, a następnie drogą lądową przetransportowano do Skarżyska (~100 km). Co za operacja! 🙂

Niewątpliwą atrakcją są również czołgi, wśród których niejeden z młodych odkrywców może dopatrzyć się „Rudego”.

Wycieczkę zorganizowali wychowawcy: p. Ewelina Lisowska – Słoń oraz p. R. Duda.