Wycieczka do Krakowa

5 listopada 2015 r. wychowankowie MOW Kielce udali się, pod opieką p. Eweliny Lisowskiej – Słoń i p. G. Kotwy, na wycieczkę edukacyjną do Krakowa. Ich głównym celem „jak na facetów przystało” było Muzeum Lotnictwa Polskiego, które funkcjonuje na terenach dawnego lotniska Rakowice – Czyżyny (jednego z najstarszych lotnisk wojskowych na świecie – powstało w 1912 r. w związku z rozwojem lotnictwa Austro-Węgier).

Samo Muzeum powstało w 1964 r. i utworzono je w oparciu o eksponaty zgromadzone na potrzeby Wystawy Lotniczej. Osobowość prawną muzeum uzyskało dopiero w 1971 r. Obok starego gmachu powstał w 2010 r. nowy trzykondygnacyjny budynek, o powierzchni 4000 m², który z lotu ptaka przypomina śmigło. Liczba eksponowanych w nim obecnie statków powietrznych przekracza 200.

Nowoczesny budynek od środka okazał się być jeszcze ciekawszym niż z zewnątrz – w hali ekspozycyjnej zobaczyć można było rzeczywistej wielkości samoloty, podwieszone pod sufitem jak gdyby zawisły w powietrzu! Pan Przewodnik oprowadził wychowanków po terenie muzeum, jednocześnie przedstawiając historię lotnictwa polskiego oraz światowego. Tym oto sposobem, zaczynając od pierwszych maszyn latających autorstwa Braci Wright, poprzez samoloty z kadłubami przypominającymi beczki, dotarli aż do nowoczesnych śmigłowców, myśliwców czy bombowców. Mogli również wejść na pokład samolotu, którym podróżował Papież Jan Paweł II podczas ostatniej pielgrzymki do Polski.  Poznali wiele ciekawych anegdot na temat pierwszych maszyn latających, a także ich konstruktorów.

Przy okazji pobytu w Muzeum zwiedzili niezwykle ciekawą i nowocześnie eksponowaną , czasową wystawę „Max Planck Science Tunnel”. To nowatorska ekspozycja na temat badań podstawowych – oryginalnych prac eksperymentalnych i teoretycznych, mających na celu zdobycie nowej wiedzy na temat niezbadanych jeszcze dostatecznie zjawisk – od początków Wszechświata aż do projektów zrównoważonych źródeł energii. 

Po opuszczeniu terenu muzeum udali się na Rynek, a następnie zwiedzili Wzgórze Wawelskie. Ta niezapomniana lekcja historii pozwoliła przybliżyć odległe czasy naszych przodków.