Wakacyjny rejs …

Zaraz po zakończeniu roku szkolnego (25.06. – 02.07.2011 r.) wychowankowie naszego Ośrodka udali się w rejs po mazurskich jeziorach. Całość imprezy zorganizował w najdrobniejszym szczególe p. dyr. Sz. Guźniczak. Opiekę nad uczniami sprawował również p. P. Polak.

Trasa I części rejsu wiodła z Wilkasów nad jeziorem Niegocin przez jezioro Boczne, kanałami przez jezioro Jagodne, jezioro Tałty aż do Mikołajek. W II części wyprawy uczniowie płynęli wzdłuż jeziora Bełdany, Śniardwy i Tałty.

W czasie rejsu zawitali do portu Wierzba, w pobliżu którego (w Popielnie) znajduje się utworzona w latach pięćdziesiątych XX w. placówka Polskiej Akademii Nauk. Podstawowym celem jej powołania było dążenie do wzbogacenia i ratowania naszych zasobów przyrodniczych. Popielno, ze względu na swe położenie i walory przyrodnicze, okazało się doskonałym miejscem do realizacji tego programu. Położone jest ono w centrum Puszczy Piskiej, na półwyspie otoczonym czterema jeziorami – Bełdany, Mikołajskie, Śniardwy i Wartołty. Powstał tu program znanej szeroko w kraju i za granicą hodowli wolnej konika polskiego oraz zorganizowano tu unikatową hodowlę fermową bobrów, umożliwiającą poznanie biologii tego gatunku oraz realizację przez szereg lat „Programu aktywnej ochrony bobra”.