Rajd Piekoszów – Karczówka

29 maja 2015 r. wychowankowie MOW Kielce korzystając z pięknej pogody udali się na rajd przyrodniczy.

Swą wędrówkę rozpoczęli „duchowo” w Piekoszowie – wsi  położonej około 18 km na zachód od Kielc.  Znajduje się tam Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia z cudownym, XVII-wiecznym obrazem Madonny z Dzieciątkiem namalowanym przez zakonnika z Jasnej Góry. Obraz do dziś słynący cudami został najpierw koronowany prze kard. Stefana Wyszyńskiego, a następnie przez prymasa Józefa Glempa. Obejrzeli także znajdującą się pomiędzy sanktuarium, a Domem dla Niepełnosprawnych terenową drogę krzyżową, której figury z poszczególnych stacji są wielkości zbliżonej do naturalnych rozmiarów.

Po sesji zdjęciowej z „wielkoludami” udali się szlakiem czarnym w kierunku Łazisk. W miejscowości tej znajduje się odsłonięcie geologiczne wychodni skał piaskowcowo – łupkowych wieku kambryjskiego, które w 2002 r. ustanowiono pomnikiem przyrody nieożywionej. Są to skały okresu kambryjskiego zawierające dobrze zachowane skamieniałości roślin i zwierząt. Do kamieniołomu prowadziła kiedyś wąskotorowa kolejka.

Kolejnym punktem wędrówki była Jaworznia. We wsi znajduje się nieczynny kamieniołom wapieni dewońskich „Jaworznia”. W kamieniołomie odkryto największy w Górach Świętokrzyskich system jaskiń: Chelosiowa Jama, Jaskinia Jaworznicka i Jaskinia Pajęcza. Jaskinie objęto ochroną w 1997 r. jako rezerwat przyrody nieożywionej „Chelosiowa Jama”. Po atrakcjach geologicznych udali się w kierunku Słowika, gdzie po drodze mieli możliwość zdobycia najwyższego ze szczytów Pasma Zgórskiego – Góry Patrol (388,3 m n.p.m.).

Po zejściu z wysokości udali się w kierunku Karczówki, czyli kolejnego rezerwatu tym razem przyrody ożywionej. Został utworzony w 1953 r. na pow. 26,62 ha. Karczówką nazywa się wysoka, skalista góra pokryta w większej części drzewami iglastymi. Obszar zajmowany przez Karczówkę i okoliczne wzniesienia zapisuje się jednocześnie w sposób znaczący w historii eksploatacji kruszców. Zbudowane z dewońskich wapieni wzniesienie jest jednym z ogniw Pasma Kadzielniańskiego. Po zachwyceniu się panoramą Kielc z tarasu widokowego wychowankowie wrócili do placówki.