Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej – luty

W lutym 2014 r. uczniowie obejrzeli angielską groteskę pt. Kochankowie z Księżyca”. Projekcja poprzedzona była spotkaniem z p. Hubertem Guzą, absolwentem Akademii Świętokrzyskiej, pedagogiem i  instruktorem teatralnym Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach.

Film, który obejrzeli uczniowie doceniono na najważniejszych festiwalach filmowych (choć głównie pod postacią nominacji, co odzwierciedla kłopoty krytyki z oceną twórczości Andersona). Film został także bardzo dobrze przyjęty przez szeroką widownię, rekrutującą się nie tylko spośród zagorzałych kinomanów i miłośników reżysera. 

Akcja toczy się w połowie lat sześciesiątych na niewielkiej wyspie w Nowej Anglii. Z założonego gdzieś na pustkowiu obozu skautowskiego ucieka jeden z 12-letnich harcerzy. W pogoń wyruszają pozostali skauci pod wodzą harcmistrza, a także jedyny na wyspie policjant. Wkrótce okazuje się, że uciekinierowi towarzyszy ukochana – mieszkanka wyspy, dziewczynka z dobrego domu.

Świat Kochanków z Księżycato również świat przepełniony nostalgią, wypływającą z kilku różnych źródeł. Najważniejszym jest powrót do mitycznej krainy dzieciństwa, we wspomnieniach zawsze pełnej słońca i barw, krainy niekończącego się lata, świata oszałamiającego pięknem i bezmiarem możliwości. Film Wesa Andersona zachwyca urodą starannie dobranych i skomponowanych kadrów, eksponujących bajkowe krajobrazy Nowej Anglii.