Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej – listopad

18 listopada 2013 r. uczniowie klasy 2 ponownie udali się do kina w ramach projektu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. Tym razem obejrzeli szwedzki film „Tysiąc razy silniejsza”, który jest ekranizacją bestsellerowej powieści Christiny Herrström w reżyserii Petera Schildt’a. To druzgocąca krytyka współczesnego modelu kultury, w której pod płaszczykiem równouprawnienia kobiet wciąż tresuje się dziewczęta do potulnego pozostawania na drugim planie, posłuszeństwa wobec mężczyzn/chłopców, marzenia o nich, uwodzenia.

Na pierwszy rzut oka mamy w filmie do czynienia z typową opowieścią dla młodzieży ponieważ akcja toczy się w szkole. Prezentowany jest typowy podział grupy na  uczniów popularnych i tych zepchniętych z różnych przyczyn na margines. Narratorką jest Signe, czyli cicha i refleksyjna 15-latka, która ma najwyższe oceny i nie sprawia żadnych problemów ani w klasie, ani poza nią. Nie jest jednak popularna, nie przewodzi grupie, trzyma się raczej na uboczu i obserwuje to, co się dookoła niej dzieje. W szkole wiodą prym najlepiej ubrane i najbardziej przebojowe dziewczyny oraz… chłopcy. Tym ostatnim wszystko uchodzi na sucho. Nie muszą sprzątać pracowni, odrabiać lekcji, dostają większe porcje w stołówce i są uwielbiani przez nauczycieli. Wszystko zmienia się, kiedy do klasy przychodzi nowa uczennica, Saga. Niezwykle silna, pewna siebie i do bólu szczera. Nie przestrzega niepisanych zasad i ma za nic kodeks, którym posługują się zarówno nauczyciele, jak i uczniowie. Dzięki niej bardzo szybko życie szkolne zaczyna się zmieniać. Jednak pewnego dnia wydarza się coś, czego nikt nie przewidział i sytuacja wymyka się spod kontroli.

„Tysiąc razy silniejsza” odważnie rozprawia się z obłudą tego modelu. Wrażenie, jakie wywiera, jest tym silniejsze, że akcja filmu toczy się w Szwecji, kraju powszechnie kojarzącym się z troską o jakość demokracji, tolerancją i atmosferą sprzyjającą idei równości.