Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej – kwiecień

11 kwietnia 2014 r. w ramach NHEF uczniowie spotkali się z p. Michałem Rykowskim – reporterem i prezenterem TVP Kielce ponieważ tematem lekcji kinowej były filmy dokumentalne.

Gimnazjaliści obejrzeli:

  • „Poza zasięgiem” (2010 r.) – film opowiadający o trudnych relacjach rodzinnych i próbie nawiązania kontaktów z matką, która porzuciła męża i córki przed wieloma laty. Karolina i Klaudia próbują samodzielnie odbudować relacje rodzinne, których przez lata nie udało się naprawić dorosłym. Realizacja tego planu okazuje się jednak o wiele trudniejsza, niż mogłyby przypuszczać.
  •  „Henio, idziemy na Widzew” (2007 r.) – w dokumencie tym niewidomy Marcin pracuje jako masażysta w klubie piłkarskim. Jednak zamiast chodzić na mecze razem z drużyną, woli ryzykować i regularnie wybiera się tam wraz z kibicami. Mimo iż sam jest niewidomy, zaczyna zabierać ze sobą swojego niedowidzącego syna Henia. W 2008 r. Jury V Europejskiego Festiwalu Filmowego „Integracja Ja i Ty” postanowiło uhonorować nagrodą specjalną Marcina Kaczorowskiego, bohatera filmu.
  • „Obóz”  (2012 r.) – przedstawia spędzone razem wakacje, które mają nauczyć ich dyscypliny i silnej woli. Nie wszystkie dzieci dają sobie z tym radę. Najmłodsi mają 9, najstarsi 17 lat. Każde z nich inaczej musi sobie poradzić ze wzmożonym wysiłkiem, stresem, własnymi słabościami.
  • „Ćwiczenia warsztatowe” (1986 r.) – film o możliwości manipulowania ludźmi przez nieuczciwe metody dziennikarskie. Uliczna sonda na temat współczesnej młodzieży. Pytani przechodnie odpowiadają na pytania reporterki – ich odpowiedzi preparowane są z pomocą montażu tak, że zasadniczo wypaczony jest sens.