Mazurski rejs

Zaraz na początku  roku szkolnego (07.09. – 09.09.) czterech wychowanków naszego Ośrodka udało się w rejs po mazurskich jeziorach. Całość imprezy zaplanował w najdrobniejszym szczególe p. dyr. Sz. Guźniczak. Opiekę nad uczniami sprawowali również p. P. Polak i p. M. Gębski.

Wyprawa miała swój początek w Mikołajkach, gdzie znajduje się Stacja Hydrobiologiczna Centrum Badań Ekologicznych PAN oraz Stacja Hydrologiczno-Meteorologiczna Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. A działający tam ośrodek radiologiczny, po katastrofie elektrowni w Czarnobylu, jako pierwszy w Polsce odkrył napływ skażonych mas powietrza znad Czarnobyla. Po szybkim zwiedzaniu miasta i zakotwiczeniu na łódź o nazwie „Bonia III” uczestnicy wyprawy udali się jeziorem Mikołajewskim do przystani „Goły Rożek”, gdzie mogli spokojnie oddawać się swemu największemu nałogowi, czyli łowieniu ryb.

Następnego dnia rejsu płynęli Szlakiem Puszczańskim od J. Mikołajskiego przez Bełdany, a następnie „Śluzą Guzianka” i przez krótki kanał pod mostami (drogowym i kolejowym) do miejscowości Ruciane-Nida, które leży nad J. Nidzkim. Część tafli tego jeziora wchodzi w skład rezerwatu przyrody o łącznej powierzchni 2935 ha, zaś jezioro sąsiaduje z Mazurskim Parkiem Krajobrazowym.

Po nocy spędzonej na łonie natury udali się w drogę powrotną, ponownie przez „Śluzę Guzianka”, do Mikołajek.